Jak na odhad ceny, aneb 3 historky o prodělečném prodeji

Asi to slýcháte všude. Odhad je důležitý, musíte mít správný odhad, apod. A víte co? Je to pravda. Optimální odhad tržní ceny před prodejem, ale také adekvátní nastavení strategie prodeje, rozhodne o všem. Jestli se budete měsíce až roky trápit a nakonec proděláte, nebo prodáte výhodně během max 2 měsíců. To vše závisí na této strategii. Sepsali jsme vám s kolegy 3 autentické historky o tom, jak to může dopadnout.

1.      Sláva, prodělali jsme!

My se prodejem nemovitostí živíme a víme, co děláme. Proto tyto historky samozřejmě nejsou z našeho vlastního repertoáru. Dali jsme je do kupy ze situací našich známých, kterým jsme bohužel byli svědkem bez možnosti zasáhnout. (tedy aspoň u prvních 2).

První je příběh kamaráda, který popisuji ve videu. Kamarád kupoval byt a musím říct, že pořídil dobře. S předchozím majitelem jsem se shodou náhod pár měsíců předtím bezúspěšně pokoušel domluvit na schůzce. Jelikož jsem byl odmítnut, dále jsem věc neřešil. Nemám v zájmu se nikomu vnucovat. Při první návštěvě u kamaráda, v jeho novém bytě, jsem si udělal takový malý odhad tržní ceny. Bylo mi jasné, že vzhledem ke stavu, lokalitě a poptávce, je minimální hodnota 1.800.000,-. Což bylo o 300.000,- Kč víc, než za byt můj kamarád dal. Původní majitelé mohli prodávat sami, když se k tomu rozhodli. Konec konců zájemce našli. Ale kdyby se semnou bývali sešli, zjistili by, že se správným přístupem k prodej, chvilkou trpělivosti a adekvátním rozpočtem na propagaci mohli získat MINIMÁLNĚ o 300.000,- víc.

2. Rok a půl milion v čudu

Tato historka se odehrála mnoho let zpátky. Hlavní hrdina, říkejme mu Franta, prodával dům. A chtěl za něj přesně 2.500.000,- Kč. V té době éterem putovala zpráva o tom, že v Holandsku stoupá hladina vody a holanďané kupují v České republice nemovitosti jako zběsilí. Tak byl Franta přesvědčen, že i jeho příbytek koupí holanďan.

Tato historka se od té první liší v tom, že Franta nebyl neinformován. S makléřem se sešel a odborný pohled na věc si vyslechl. Bylo mu sděleno, že za 1.800.000,- bude dům do 1 měsíce prodán. Samozřejmě nechtěl o částce o tolik nižší ani slyšet a spolupráci nenavázal, ani sám svou nabídku nezlevnil.

Bohužel rok se s rokem sešel a Frantovi začaly klepat na dveře důvody, kvůli kterým nemovitost prodával. Každý má důvod k prodeji a ten dříve nebo později začne být akutnější a akutnější. V tomto případě to byly dluhy.

Co dělat ve chvíli, kdy už nemůžete čekat? Zlevníte. Bohužel musíte zlevnit tak moc, že se dostanete pod cenu. Jedině tak přijdou peníze dostatečně rychle. Tak vzal Franta zavděk první nabídkou za celý rok, kterou učinil jeho známý. Cena byla 500.000,- pod původním odhadem.

3.      2 schůzky, 8 prohlídek a ušetřených 600.000,- Kč

Alespoň jedna veselejší záležitost. Nedávno jsem prodal jeden krásný statek na orlickoústecku. Majitel mě zkontaktoval díky inzerátu, pomocí kterých svým poptávajícím klientům pomáhám sehnat nemovitosti jejich přání. S majitelem jsme se sešli, udělali jsme technickou inspekci nemovitosti a na místě jsem majiteli sdělil odhad. Počáteční nabídkovou cenu jsem stanovil na 2.450.000,- Kč. Majitel si nebyl jistý mým odhadem. Jeho představa byla o 600 tisíc nižší. Dlouho jsme spekulovali o tom, proč této ceně věřím a myslím si, že je adekvátní.

Dohodli jsme se na detailech spolupráce, podepsali smlouvu a do týdne zveřejnili prezentaci na internetu + byla odeslána oněm poptávajícím klientům. Po 8 prohlídkách jsem chystal rezervaci. Dnes je již úspěšně prodáno a vyřizuje se převod energií.

 Zajímavé je, že nakonec jsme kupující našli díky propagaci na Facebooku. Nikdy nevíte, kde právě toho zájemce s velkým Z objevíte, takže musíte inzerovat všude. Stojí to dost peněz, ale vyplatí se to.

Prodávající získal o značnou sumu víc než čekal, a to bez starostí. Kupující koupili krásný statek, kde mohou začít konečně bydlet podle svých představ. A já? Já jsem samozřejmě dostal provizi (o tom jak se pohybují provize a co obsahuje se dočtete zde), ale především spokojené klienty a milou recenzi.

Získejte odhad ceny zdarma

Máte dotaz?

Klikněte a otevřete kontaktní formulář.

Odhad zdarma

Získejte online odhad nemovitosti zdarma.

Kalkulace hypotéky

Přemýšlíte o koupi nemovitosti? Nechte si nezávazně spočítat úvěr.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.